sztuka prostoty
Slow life

Sztuka prostoty według Dominique Loreau

Sztuka prostoty Dominique Loreau to książka, do której lubię wracać. Mogłaby się wydawać jeszcze jednym poradnikiem, jakich na rynku są tysiące, lecz można odnaleźć w niej głębię i filozoficzną podbudowę, które mnie urzekły.

Autorka pisze we wstępie, że książka wyraża jej życiowy ideał i credo, styl życia, do którego stara się dostosować. Ze zdziwieniem odkryłam, że mogłabym się pod tym podpisać, a wiele postulatów autorki to także mój ideał i moje credo. Przeczytałam nieco później, że autorkę zawsze fascynowała filozofia zen i wszystko, co się z nią wiąże, pracowała ponadto na buddyjskiej uczelni w Japonii. Wtedy wszystko stało się dla mnie jasne. Przemyślenia zawarte w książce są w dużej mierze odbiciem filozofii zen, która tak docenia prostotę.

Prostota jako antidotum

W pierwszym rozdziale pt. Zbytki materializmu Dominique Loreau przekonuje, że prostota rozwiązuje wiele problemów, a przede wszystkim pozwala stworzyć miejsce dla spraw najważniejszych.

Życie wśród małej liczby rzeczy podwyższa jakość egzystencji.

Nasz dom ma za zadanie przywracać nam energię, równowagę, witalność, więc tak ważne jest, by odpowiednio się o niego zatroszczyć i nie dopuścić też do tego, by przyduszał nas ogrom przedmiotów.

Nie uznawaj przedmiotów za ważniejsze od pracy, spokoju, piękna, wolności – od samego istnienia.

By żyć szczęśliwie, potrzebujemy prostoty, rozsądku i harmonii.

Jakość codzienności

Rozdział drugi pt. Korzyści wynikające z minimalizmu rozpoczyna się od zdania, że każdy kolejny dzień jest jedyną rzeczą, którą naprawdę posiadamy. Ale ważny jest nie tylko sam czas, który mamy, lecz także jakość każdej chwili naszego życia.

Do rangi sacrum możemy podnieść takie codzienne czynności, jak jedzenie i sprzątanie, a poranny łyk kawy może stać się cudownym rytuałem.

Spraw, że najprostsze zajęcia będą uświęcone, wzbogać swoje życie o rytuały.

Loreau porusza także kwestię pieniędzy, zauważając, że wydajemy zbyt wiele na rzeczy bezużyteczne i na przyjemności trwające chwilę.

Estetyka i etyka

Trzeci rozdział Sztuki prostoty poświęcony jest etyce i estetyce. Autorka zwraca uwagę na powiązanie tych dwóch wartości. Japończycy wybierają piękno, by pielęgnować umiłowanie życia. Funkcjonowanie z wyczuciem stylu powoduje, że życie staje się znacznie bogatsze. A styl to na przykład szczotkowanie włosów, zanim usiądziemy do śniadania, czy korzystanie z eleganckiej zastawy bez względu na okazję.

Autorka etykę wiąże nie tylko z pięknem, ale i bezpośrednio z czystością. Oczyszczając swój dom, wewnętrznie oczyszczamy też siebie. Czyste kąty od razu przynoszą pocieszenie.

Bóg ukrywa się za twoimi rondlami – spraw, by błyszczały jak nowa moneta.

Należy starać się czynić piękniejszym wszystko, czym się w danej chwili zajmujemy. W świecie materialnym kryje się piękno i dobro, więc nie należy go lekceważyć.

Staranne ułożenie prześcieradeł na półce szafy jest rodzajem obrony przed światem pełnym chaosu.

Ciało

Kolejna część książki dotyczy kwestii ciała. Zdaniem Loreau jednym z podstawowych składników piękna człowieka jest radość życia.

Znajdziemy tu różne szczegółowe tematy dotyczące kwestii pielęgnacji ciała, a także uwagi dotyczące sztuki jedzenia.

Kiedy danie jest doskonałe, pięknie podane i spożywane w budzącym zachwyt otoczeniu, nie potrzeba dużej porcji, by poczuć się sytym.

Zdaniem Loreau dobrze jeść to tyle co spożywać posiłki wytwornie (nigdy na brzegu blatu!), niespiesznie i mieć szacunek do jedzenia.

Umysł

Negatywne emocje i myśli wpływają na nasze wnętrze niezwykle toksycznie, a świat wewnętrzny kreuje świat zewnętrzny.

Nie zajmuj się problemami, wznieś się ponad nie. Koncentrowanie się na problemie oznacza utrzymywanie go przy życiu.

Warto ćwiczyć się w zyskiwaniu dystansu wobec siebie i własnych myśli. Loreau docenia także wartość milczenia i umiejętności słuchania drugiego człowieka.

Milczenie odsłania coś głębokiego, wspaniałego i skromnego w charakterze osoby, która potrafi słuchać.

Autorka nawołuje, by doceniać wszystko, co nas otacza, i odkrywać radość w rzeczach najprostszych.

Koncentruj się na chwili obecnej, jest wystarczająco bogata sama w sobie. Powiedz sobie, że wszystko mija, nawet troski i nieszczęścia. I że nic nie jest wieczne.

Sztuka prostoty to interesująca lektura, która może być źródłem cennej inspiracji. Warto po nią sięgnąć.

***

Przedstawione cytaty oraz tezy zostały zaczerpnięte z książki: Dominique Loreau, Sztuka prostoty, Czarna Owca, Warszawa 2008.


Może zainteresuje Cię także książka 9 kroków ku slow life? Jak odnaleźć spokój i piękno w codzienności?

Mama, żona, orędowniczka idei slow life, esencjalizmu, minimalizmu i postawy less waste; dr nauk humanistycznych, autorka książek i artykułów naukowych oraz poradników i tekstów popularnonaukowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial