Slow beauty & fashion

Minimalizm w praktyce – redukujemy ilość obuwia

W czasach wszechogarniającego nadmiaru minimalizm to sposób na życie, który docenia coraz więcej osób. Większość ludzi Zachodu ma zdecydowanie za dużo butów. Niektórzy chcą i lubią dużo mieć, mają w dodatku dość miejsca na dziesiątki par obuwia. Co jeśli jednak masz minimalistyczną duszę i nie cieszy Cię duża ilość obuwia? Może właśnie chcesz zredukować liczbę par butów? Jeśli tak, poniżej znajdziesz przepis, jak się za to zabrać.

Wstępna selekcja

 1. Wyjmij i rozłóż wszystkie buty, tak by mieć je w zasięgu wzroku.
 2. Przygotuj 2 worki na obuwie, którego będziesz się pozbywać.
 3. Włóż do worka nr 1 wszystkie buty zniszczone i mocno niemodne, które nadają się już tylko do wyrzucenia.
 4. Włóż do worka nr 2 wszystkie buty, w których od dawna nie chodzisz, bo okazały się chybionym zakupem/prezentem, są źle dopasowane lub nie współgrają z Twoim aktualnym stylem bycia.
 5. Pozostałe buty podziel według funkcji, które spełniają, i kolejno redukuj ilość.

Redukowanie ilości obuwia

 • buty domowe – tu stosuję model 1 + 1. Mam zawsze jedną parę kapci + drugą w zapasie dla zaprzyjaźnionych gości,
 • obuwie codzienne – to buty, których używasz, gdy wychodzisz do sklepu czy na spacer z psem. Ich charakter zależy od Twojego stylu bycia. Wystarczy 1 para,
 • buty służbowe – to takie, w których spotykasz się z klientami, chodzisz do pracy, jeśli oczywiście nie pracujesz zdalnie z domu itp. Powinna wystarczyć 1 para,
 • buty zimowe – to obuwie, które przyda Ci się, gdy nastaną śniegi (o ile nastaną) lub srogie mrozy. Wystarczy 1 para,
 • obuwie sportowe – w przypadku większości ludzi przeciętnie zainteresowanych uprawianiem sportu wystarczą jedne porządne adidasy,
 • buty wizytowe – to takie, w których pójdziesz na sylwestra czy eleganckie przyjęcie. Wystarczy 1 para, o ile nie jesteś celebrytą,
 • buty specjalnego przeznaczenia – np. klapki na basen czy buty do prac ogrodniczych. Tu ilość obuwia zależy od liczby Twoich dodatkowych aktywności. Przeważnie potrzebujesz nie więcej niż 1-3 pary butów specjalnego przeznaczenia.

Pozostaje nam w ten sposób mniej niż 10 par butów. To całkiem dobry wynik, prawda?

Jeszcze bardziej minimalistycznie?

W wersji zupełnie minimalistycznej (po spełnieniu pewnych warunków) mogą wystarczyć Ci nawet 3 pary butów:

 • buty domowe
 • obuwie codzienno-służbowo-wizytowe
 • buty zimowe

Ta opcja może się sprawdzić, jeśli nie potrzebujesz żadnych butów specjalnego przeznaczenia i właściwie nie uprawiasz sportów.

Inną odmianą powyższego modelu będzie opcja:

 • buty domowe
 • obuwie codzienno-służbowo-sportowe
 • buty zimowe

To propozycja dla osób, które preferują styl sportowy, a ich praca nie narzuca sztywnego dress code, w dodatku nie mają zwyczaju chodzić na eleganckie przyjęcia.

Gdy zakończysz selekcję obuwia, powinny pozostać Ci 2 wypełnione po brzegi worki. Jeden z nich zawiera buty zniszczone, które do niczego się już nie nadają – te po prostu wyrzuć. Drugi zawiera buty, które są jeszcze całkiem dobre i komuś mogą się przydać. To obuwie postaraj się sprzedać lub oddać potrzebującym.

Minimalizm to sposób na życie, który proponuje Ci odcinanie niepotrzebnych balastów od łodzi Twojego życia. Płynie się wtedy znacznie lżej.

Może zainteresuje Cię także nasz wcześniejszy artykuł na temat minimalizmu: Minimalizm, czyli sztuka odejmowania

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial